X סגור תפריט אודות שביל נט שירות לקוחות הרשמה למועדון לקוחות הזמנת מפות מפות באנגלית שביל נט דיגיטל מפות מיוחדות מיפוי בהזמנה מכירת חומר מסלולי הליכה ורכיבה מבצעים עדכונים מאמרים צור קשר

יוצאים לשטח

לפני הדיווש הראשון, בואו נוודא שאנו ערוכים ומוכנים לאתגרים שהשטח מציב בפנינו. זוג אופניים הוא כל מה שאנו צריכים כביכול, אך ישנם לא מעט פריטים נוספים שהם חשובים ביותר להצלחת הטיול.

רגע לפני הדיווש הראשון, בואו נוודא שאנו ערוכים ומוכנים לאתגרים שהשטח מציב בפנינו. נתחיל בשורה התחתונה: ציוד החובה הוא אופניים תקינים, קסדה, משאבה, פנימית נוספת, כפות חליצה ומספיק מים למקרה שהטיול יתארך מעבר למתוכנן. והנה הפירוט:
 
ציוד רכיבה
זוג אופניים הוא כל מה שאנו צריכים כביכול, אך ישנם לא מעט פריטים נוספים שהם חשובים ביותר להצלחת הטיול, ובראשם קסדה - לא יוצאים מהבית בלעדיה.
לעולם אין לדעת היכן תתפוס אותנו הנפילה, אפילו ברכיבה נינוחה בפארק יכול כלב להפתיע ולקפוץ לפני הגלגל ובכך לגרום לנפילה. בקיצור - עם או בלי חוק, הקסדה תמיד על הראש.
 
כפפות רכיבה ומשקפי שמש נחשבים בעיני רבים כציוד מגן שהוא בגדר חובה.
במקרה של נפילה, הידיים הן החלק הראשון של הגוף שנשלח אינסטינקטיבית אל הקרקע, וידיים לא ממוגנות ישופשפו היטב במפגש עם השטח, מה שיציק לנו מאוד בהתמודדות עם המשך הטיול ועם החיים ה"רגילים" בימים שאחריו.
התכונה השימושית העיקרית של הכפפות היא ריכוך מסוים של תחלואי השטח העוברים אל ידינו דרך הכידון ואחיזה טובה ובטוחה גם כשהזיעה ניגרת.
הכפפות מיוצרות ע"י יצרנים שונים והן מתחלקות לכפפות חצי, בהן קצות האצבעות חשופות, וכפפות מלאות. כפפות חצי אמנם יותר נוחות, אך גם כפפות מלאות טובות יהיו נוחות, לא מחממות ויספקו הגנה טובה יותר בנפילה, אך גם מפני קוצים בצד הדרך.
 
משקפי שמש לרכיבה יהיו בראש ובראשונה עשויים מחומר לא שביר כדי לא לסכן את העיניים במקרה של נפילה ושבירת המשקפיים. כמו כן הם יהיו מעוצבים כך שבזמן הרכיבה הרוח לא תגרום לעין לדמוע ועם זאת תזרום באופן כזה שימנע הצטברות אדים וזיעה על העדשות. על העדשות להיות עמידות בפני שריטות וניתנות להחלפה בקלות בהתאם לתנאי התאורה. לא מספיק? תוסיפו גם אפון (החלק שנתפס על האף) וזרועות נוחים שיושבים היטב ומונעים תזוזה של המשקפיים בזמן קפיצות בדרך.
 
בגדי רכיבה נראים כעניין של "פוזה", אך כמובן שיש להם ערך מוסף. אחת הבעיות הנפוצות בקרב רוכבים מתחילים (וגם מתקדמים) היא כאבים בישבן כתוצאה מישיבה ממושכת על אוכף האופניים. מכנסי הרכיבה המרופדים מאוד עוזרים לפתרון בעיה זו ומומלצים בחום לכל רוכב. לחוששים מן המראה הצמוד של מכנסי הלייקרה, יש מבחר גדול של מכנסי "באגי" לרכיבה הנראים מבחוץ כמכנסיים רגילים, אך יש בהם מבפנים ריפוד מפנק. חולצת הרכיבה עשויה מבד אשר מרחיק את הזיעה מן הגוף ומנדף אותה ביעילות, כך שלא נרכב עם חולצה רטובה הנדבקת ויוצרת תחושה לא נעימה. בחולצת רכיבה טובה יש רוכסן ארוך מלפנים המאפשר פתיחה ואוורור מרביים בעליות חמות, וכיסים אחוריים שהם שימושיים במיוחד כשרוכבים עם מכנסי לייקרה נטולי כיסים.
 
לטיולים בעונת החורף מוטב להתלבש בשיטת ה"שכבות" – שכבות דקות יחסית אותן נוכל להשיל ולדחוס לתיק כשמתחמם, ולשלוף שוב במהרה כשמתקרר. בטיול חורפי טיפוסי, בתחילת הרכיבה יהיה לנו קר אך די מהר נתחמם. בהפסקות נרצה להתלבש שוב כדי לא להצטנן.
גם בתחום זה כמובן שחשבו על הכול וביגוד רכיבה ייעודי כולל שכבות דקות אך מחממות ומנדפות זיעה המתקפלות לגודל מזערי בעת הצורך: גופיות תרמיות, שרוולים נפרדים לידיים וגם לרגליים, וסטים נגד רוח, מעילים חסיני גשם, כובעונים לחימום האוזניים ומה לא. כמובן שכל פריט לבוש כזה מתומחר כיאה לפריט "ייעודי" ולכן קשה להמליץ עליו אם אתם רוכבים בתחילת הדרך, אך הוא מאוד נוח ושימושי ואם תראו שאתם נכנסים לעניין ברצינות דעו לכם שאם ארנקכם פתוח, לכל בעיה חורפית יש פתרון.
 
ציוד נוסף
כמו לכול מנוע, גם למנוע של האופניים שלנו דרוש דלק על מנת לעבוד, ובמקרה זה המנוע הוא אנחנו ודרושים לנו מים ומזון כדי להניע קדימה ולהישאר בחיים...).
השיטה המסורתית לנשיאת מים באופניים היא בקבוקים היושבים במנשאים מיוחדים על השלדה. שיטה זו עדיין נפוצה, אך בעיקר בקרב רוכבי כביש, מכיוון שמבנה השלדה באופני השטח כיום מאפשר במקרה הטוב בקבוק אחד. כמובן שניתן להכניס בקבוקים לתיק הגב אך חוסר הנוחות בעצירה ובהוצאת הבקבוק מן התיק גורמים לכך שלא נשתה מספיק. לכן הומצאה שקית המים עם הצינורית (שלוקר) המגיעה אל הפה ומאפשרת שתייה רציפה – פתרון המבטיח שנשתה הרבה ובנוחות. שקית המים מגיעה בדרך כלל כחלק מתיק רכיבה ייעודי אשר לו יתרונות רבים מאוד (אותם נמנה בהמשך), אך ניתן לרכוש גם שקית בנפרד ובאלתור קטן להתקין בכל תיק גב. מומלץ להצטייד בשקית מים איכותית, כזאת שלא תדלוף בתוך התיק או מן הפייה.
 
בטיולים קצרים אפשר להסתדר גם בלי מזון, אך תמיד כדאי שיהיה משהו בתיק לעת הצורך. רוב "חטיפי אנרגיה" הנמכרים במרכולים הם לא יותר מאשר ממתקים משוכללים ובטיולים אין כמו כריך טוב, פירות או שקית פירות יבשים. תמיד קחו מספיק מים ומזון גם למקרה שהטיול יתארך מעבר לצפוי.
אחת ההנאות הגדולות בטיולי אופניים היא הפסקת הקפה. מתיישבים בנקודת נוף נהדרת ומכינים קפה או תה של שטח (שטעמם כידוע טוב במיוחד), מפטפטים ונהנים מן הטבע. מומלץ לאלתר ערכת קפה קומפקטית וקלה שתיכנס בקלות לתיק אך ניתן גם לרמות מעט באמצעות תרמוס מוכן מהבית...
 
בקיץ, מגיעה "עונת הקוצים" לשיאה. השלב הראשון במלחמה בקוצים הוא חומר מונע תקרים המכונה ג'יפה בפנימית ו/או פס גומי ו/או טיובלס עם ג'יפה. למעט בעונת החורף זו ממש חובה.
כמו כן אנו חייבים להצטייד במשאבה, בכפות חליצה, בפנימית נוספת אף היא עם חומר, להחלפת הפנימית בשטח בעת הצורך, וכן בערכת תקרים לתיקון מהיר אחרי שכבר השתמשנו בפנימית הרזרבית. ודאו שהפנימית הנוספת בעלת ונטיל מתאים לגלגל שלכם. לא נעים לגלות ברגע האמת שיש לכם פנימית לא נכונה. במשאבה לא תמיד צריך להשקיע כסף רב וגם משאבה ב-40 ₪  תעשה את העבודה. מד-לחץ לא ממש חיוני בשלב זה, אך ראש המתאים עצמו אוטומטית לוונטיל מסוג פרסטה או שרדר (שני סוגי הוונטילים הנפוצים) יהפוך אתכם לפופולאריים בקרב החבר'ה כשיהיה להם תקר.
 
מעבר לתקרים יש תקלות נוספות בהן ניתן לטפל בקלות גם בשטח ומה שנדרש לשם כך הוא אולר כלים ייעודי הכולל מברגים ומפתחות "אלן" שונים המתאימים לכל הברגים באופניים. הקפידו לרכוש אולר כלים הכולל גם כלי לשרשרת, או כלי כזה בנפרד, המציל את הטיול במקרה של קריעת השרשרת. הציקו למכונופן החביב בחנות האופניים לשתי דקות בכדי שיראה לכם איך משתמשים בו.
אל תשכחו לרכוש גם אוזן מתחלפת המתאימה לאופניים שלכם.
 
לתיק רכיבה ייעודי ישנם יתרונות רבים בעת רכיבה על אופניים: מבנה מיוחד המאפשר את אוורור הגב ומניעת הזעה מוגברת בו, כיס פנימי מיוחד לשקית המים המונע מנזילה לפגוע בשאר הציוד בתיק, מעבר מיוחד לצינורית מעבר לכתף אל תוך פינו, מגוון כיסים שימושיים ונוחים, מבנה השומר על יציבות התיק ומונע רעידות בזמן רכיבה בדרכים משובשות ועוד.
 
כשנטייל עם המפות בשטח, מאוד יועיל לנו אם המפה תהיה במשך כל הטיול לנגד עינינו ולא יהיה צורך לשוב ולשלוף אותה מן התיק בכול צומת. ניתן לקפל את המפה לקטע הרלוונטי בו אנו משמשים לצורך הטיול ולהכניסו לתוך מחזיק מפה המורכב על הכידון. (את מחזיק המפה ניתן לרכוש אצלנו באתר בקטגוריה של "מפות ועוד" או באחת החנויות המופיעות בטבלה) .
 
מה עוד ניקח איתנו לשטח? חומר הגנה מן השמש, טלפון נייד, רשימת טלפונים לשעת חירום, נייר טואלט/טישו, בגדים חמים במידת הצורך, מצלמה, פנס, וכל דבר אחר שנראה לנו חשוב ושימושי בעת הצורך ויש מספיק מקום עבורו בתיק.

יש לך 0 מוצרים בסל
להזמנה
מועדון לקוחות שביל נט לקבלת מידע מבצעים והטבות,
מלאו את הפרטים הבאים: