X סגור תפריט אודות שביל נט שירות לקוחות הרשמה למועדון לקוחות הזמנת מפות מפות באנגלית שביל נט דיגיטל מפות מיוחדות מיפוי בהזמנה מכירת חומר מסלולי הליכה ורכיבה מבצעים עדכונים מאמרים צור קשר

תכנון טיולים לפי עונות השנה

לעונות השנה השפעה גדולה על מסלולי הטיולים: על אורכם, על מיקומם ועל השעה ביום בה מתחילים לטייל.

לעונות השנה השפעה גדולה על מסלולי הטיולים: על אורכם, על מיקומם ועל השעה ביום בה מתחילים לטייל. מדהים לרכוב באותו מסלול בעונות שונות ולגלות מסלול שונה לחלוטין.

 
קיץ
הקיץ בישראל הוא עונה קשה. חם מאוד, במיוחד במהלך פעילות גופנית, ובכל זאת עם תכנון נכון אפשר ליהנות מטיול אופניים טוב גם בעונה החמה.
 
בחירת מסלולים: בקיץ מומלץ לטייל במקומות מוצלים, כגון יערות, ולא לצאת לשטחים פתוחים. מומלץ לחפש מקומות גבוהים מעל פני הים בהם מעט יותר קריר, כגון צפון הגולן, הגליל העליון, הרי ירושלים ואפילו אזור שדה בוקר ומצפה רמון. ארצנו אמנם יבשה למדי, אך אם נמצא מסלול בו יש גם מקום רחצה -  זה יהיה מהנה ביותר.
 
מועד הטיול: בקיץ כדאי לטייל כשיחסית נעים, מוקדם בבוקר ולפנות ערב. האפשרות הנעימה ביותר היא לטייל בשעות אחר הצהריים. בתחילת הדרך עדיין חם, אך ככול שמתעייפים והערב יורד - מזג האוויר נעים יותר. הבעיה העיקרית היא שבמקרה של עיכוב, כתוצאה מתקלות או עקב הערכה לא נכונה של לוח הזמנים, אנו עלולים למצוא את עצמנו בחושך, ולכן יש להיערך מראש עם פנסים ותוכנית מגירה מתאימה.
הקיץ הינו עונה מצוינת לטיולים לאור ירח. מסלולים מתאימים הם בשטח פתוח על קרקע בהירה.
 
תנאי השטח: האדמה היבשה מתפוררת וגורמת ל"דרדרת", שטיח של אבנים קטנות הפוגעות באחיזת השטח, אותה יש לקחת בחשבון בסיבובים ובירידות הדורשות בלימה. את האחיזה הטובה ביותר בקיץ מקבלים על משטחי סלע.
בקיץ מגיעה לשיאה "עונת הקוצים", ויש להיערך לכך ע"י הצטיידות באמצעי הגנה לגלגלים.
 
סתיו
יש הטוענים, ובמידה רבה של צדק, שעונה זו לא ממש קיימת  בישראל, אך לא נתווכח עם מזג האוויר שהשתנה והפך סופסוף קצת יותר נעים.
 
בחירת מסלולים: כמו בקיץ, כדאי לבחור מסלול עם מעט יותר גמישות. ניתן להתחיל לרדת מן ההרים ולצאת לשטחים פתוחים, אך עדיין גם לבחור מסלולים משולבים ברחצה.
 
מועד הטיול: עדיין כדאי להימנע מרכיבה בשעות החמות, אך כבר אפשר להתעורר בבוקר בשעה קצת יותר מאוחרת. בסתיו מזג האוויר הפכפך ועדיין יש ימי שרב, לכן כדאי  לבדוק את תחזית מזג האוויר לפני היציאה לדרך.
 
תנאי השטח: השבילים ש"נטחנו" תחת גלגלי האופניים לאורך כל הקיץ, אך עדיין לא זכו למנת גשם הגונה, מדורדרים להפליא ויש להיזהר במיוחד. הצמחייה צהובה ויבשה במיוחד ורק עמודי החצבים פורחים לנגד עינינו.
 
חורף
רבים מאחסנים את האופניים בחורף מכיוון ש"אי אפשר לרכוב", אך הם טועים ובגדול. העונה המתאימה ביותר לטיולי אופניים בארץ היא החורף. המדבר הקסום נפתח בפנינו והפריחה מתגלה בכל מקום. החל מנובמבר מפארים את השבילים פרחים בשלל גוונים ומשדרגים לחלוטין את חווית הרכיבה.
 
בחירת מסלולים: כמעט כל המסלולים פתוחים בפנינו בחורף, אך יש להיזהר מכאלו העוברים בשטחים חקלאיים, שם יש בוץ בכמות רבה, לפעמים אפילו חודש לאחר הגשם. המדבר הוא החגיגה  הגדולה של החורף וברבים מהמסלולים, נזכה למנה הגונה במיוחד של פריחה מרהיבה של נרקיסים, צבעונים, רקפות וכלניות, תלוי מתי נגיע.
 
מועד הטיול: הבוץ הישראלי נדבק מיד לצמיגים ותוקע את הגלגל במהירות. אי לכך עלינו לעקוב היטב אחרי תחזית הגשמים וככול שהשטח יותר בעייתי, יש להמתין יותר זמן אחרי הגשם האחרון. באתר האינטרנט של השירות המטאורולוגי ניתן לראות כמה גשמים ירדו לאחרונה במקומות שונים, ועיון במכ"ם העננים יראה לנו מה בדיוק מצב הגשם בשעות האחרונות.
 
תנאי השטח: סלעים רטובים הם חלקים, וסלע רטוב בשיפוע צד הוא התרסקות בטוחה, לכן יש להיזהר כאשר עולים עליהם (גם כשהסלע יחסית יבש והגלגלים רטובים ניתן להחליק). הבוץ, כאמור, הוא בעיה אחרת. באזורים בוציים עדיף לרכוב דווקא במרכז השביל או בצדו, על העשב. על מנת לנקות את הגלגלים מן הבוץ, כדאי להיכנס מדי פעם לשלוליות שמסביב.
 
אביב
האביב הוא עונה נהדרת לרכיבה, אמנם הפריחה פוחתת, אך עדיין הכול ירוק, מזג האוויר נפלא והשבילים מהודקים.
 
בחירת מסלולים: באביב, כל מסלול הוא טוב, אם כי מזג האוויר המתחמם כבר מרחיק אותנו מן המדבר וגורם לנו לשוב ולחפש פתרונות מעט יותר צוננים ומוצלים.
 
מועד הטיול: כל יום טוב לטיול, וכל היום טוב לטיול. יחד עם זאת, בעונת המעבר כדאי לעקוב אחר התחזיות על מנת לא לצאת  ביום שרב לא צפוי, או ביום גשם עוד יותר לא צפוי.
 
תנאי השטח: תענוג. השבילים מהודקים ומהנים במיוחד ופתאום עליות וירידות בהן לא הצלחנו בעבר בגלל הדרדרת, זורמים מתחת לגלגלינו בקלילות. הקוצים מתחילים להרים ראשם שוב. זכרו להצטייד בהגנה מפניהם.

תחזית מזג אוויר

יש לך 0 מוצרים בסל
להזמנה
מועדון לקוחות שביל נט לקבלת מידע מבצעים והטבות,
מלאו את הפרטים הבאים: